O mnie
Moja historia
Drogi czytelniku! Miło mi Cię gościć na mojej stronie internetowej. Nazywam się Łukasz Stępień i jestem prawnikiem. Ukończyłem studia na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, a obecnie odbywam aplikację adwokacką przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Łodzi. Zawodowo jestem związany z jedną z najbardziej renomowanych kancelarii adwokackich w Łodzi.
W życiu prywatnym jestem miłośnikiem sportów walki i tańca towarzyskiego, ale także, ciężko się przyznać, interesuję się upadłością konsumencką i prawnymi formami pomocy osobom zadłużonym – serio…
Wszystko zaczęło się dość niewinnie. Na początku 2015 roku zacząłem interesować się tematem oddłużania osób fizycznych, które z różnych powodów znalazły się w tarapatach finansowych. W zasadzie codziennie czytałem artykuły prasowe z tym związane. Wówczas byłem bardzo zdziwiony, że z pozornie beznadziejnej sytuacji można było znaleźć jakieś wyjście. Jak bowiem można inaczej nazwać sytuację, w której ktoś ma znaczące zobowiązania, nie ma środków pieniężnych na ich spłatę, a wygrywa sprawę w sądzie i w efekcie nie musi nic płacić?
Moje zainteresowania znalazły odbicie w wyborze specjalizacji na studiach. Zdecydowałem się podążać drogę prawnika cywilisty, to jest takiego, który, w ogromnym skrócie, zajmuje się sprawami majątkowymi swoich klientów. Na swojej drodze spotkałem wielu wspaniałych specjalistów. Nie zapomnę jednak nigdy słów mojego opiekuna w Klinice Prawa, który podkreślił, że skoro Klient zaciągał zobowiązania, to nie ma dla niego ratunku i musi spłacić swoje długi – wówczas coś we mnie pękło, bowiem widziałem, że jest to człowiek, który potrzebuje pomocy.
Jako młody i przekorny wówczas student, częściowo zakwestionowałem powyższy stan rzeczy i napisałem pracę magisterską pt. „obowiązek współdziałania wierzyciela z dłużnikiem przy wykonaniu zobowiązania”. Głównym motywem powyższej pracy była obrona tezy, że wierzyciel nie może tylko bezrefleksyjnie domagać się wykonania zobowiązania od dłużnika, ale również powinien współdziałać z dłużnikiem przy jego wykonaniu, bowiem w przeciwnym razie może ponieść z tego tytułu negatywne konsekwencje. W zasadzie na każdym etapie tej pracy broniłem interesu dłużnika – inspirując się zapewne podświadomie moimi zainteresowaniami, o których mówiłem wyżej.
Obecnie staram się codziennie poszerzać moją wiedzę z zakresu tzw. antywindykacji i upadłości konsumenckiej. Czynię to przede wszystkim przy okazji prowadzenia spraw klientów w kancelarii, ale także po godzinach pracy, czytając literaturę specjalistyczną i wartościowe artykuły prasowe. To nie będzie kolejny blog traktujący o wszystkich dziedzinach prawa. Jestem przekonany, że specjalizacja w konkretnej dziedzinie prawa daje gwarancję moim czytelnikom, że treści tutaj zamieszczone będą wysokiej jakości. Przede wszystkim jednak mam nadzieję, że po przeczytaniu jednego z moich wpisów dojdziecie do wniosku, że to właśnie w nim znaleźliście odpowiedź na nurtujące Was pytania. Taki jest właśnie cel prowadzenia tego bloga – pomoc i dostarczanie przydatnych i wartościowych treści – w przystępnej formie.
Moje ulubione cytaty
Czytelniku, jeżeli szukasz informacji o upadłości konsumenckiej, to możliwe, iż znajdujesz się w trudnej sytuacji. Niezależnie od powyższego proszę, abyś się nie poddawał i konstruktywnie podszedł do swojego problemu.
„Z radością witaj poważne, trudne i skomplikowane problemy. To w nich kryją się największe możliwości.”
Aleksander Dumas
„Usuń ze swojego słownika słowo problem i zastąp je słowem wyzwanie – Twoje życie stanie się lepsze.”
Albert Camus
„Kiedy wszystko zdaje się działać przeciwko Tobie, pamiętaj, że samolot startuje pod wiatr, a nie z wiatrem.”
Henry Ford
Co mogę dla Ciebie zrobić?
Jestem prawnikiem, aplikantem adwokackim i autorem wszystkich treści znajdujących się na niniejszym blogu.
Jeżeli masz do mnie jakieś pytania – zapraszam do kontaktu za pośrednictwem formularza kontaktowego lub bezpośrednio na adres e-mail.
Chcę jednocześnie podkreślić, że zarówno tworzone na niniejszej stronie treści, jak i ewentualne odpowiedzi na wiadomości, nie stanowią porad prawnych. Posty przygotowywane są na podstawie stanu prawnego aktualnego na moment ich opublikowania.